Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Srpsko-nemački odnosi: od podozrenja do poverenja

Komentari (17) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 subota, 20 februar 2010 15:55
N. B.
Bez unapređenja odnosa sa Nemačkom, Srbija neće moći ostvariti u punoj meri tri svoja istorijska cilja: kreiranje manevarskog prostora za zaštitu legitimnih interesa na Kosovu, modernizaciju ekonomije i članstvo u Evropskoj uniji.


Kratko, tacno, konkretno i jasno. Srbijo, pamet u glavu i biraj svoje saveznike racionalno! Nijedna normalna zemlja ne bi zelela, niti bi trebala da zeli lose odnose sa Saveznom Republikom Nemackom. Radi svoje sopstvene perspektive i prosperiteta...
Preporuke:
0
0
2 subota, 20 februar 2010 18:39
Prečanin
Njemačke investicije u Srbiji?
Kratkoročno, neće se razočarati onaj ko ništa ne očekuje. Srpska privreda je toliko inferiorna da ne može biti partner ni znatno slabijim ekonomijama. Zemlja troši više nego što stvara. Srpsko stanovništvo je staro, školstvo slabo, kupovna moć još slabija...Samoupravni kapitalizam ne postoji, ali izgleda da se to kod nas još nije pročulo.
Za razliko od recimo Rumunije, Srbija ima i delikatan odnos sa njemačkom manjinom koja je nekada živjela u Banatu...
Kada bi Srbija privukla ušteđevine svojih građana iz njemačkih banaka i to bi bilo nešta. Ali povjerenja je nježna biljka. Sa vladom od 26 ministarstava a skromnim autoritetom, kolosalnom birokratijom i javnom potrošnjom, toliko suprostavljenih partija, takvom korupcijom....
Manje zanovijetanja ("lider regiona"), više reda, rada, discipline, štednje, borbe protiv korupcije...
Preporuke:
0
0
3 subota, 20 februar 2010 19:32
g.loci!
....."Vreme je pokazalo štetnost ovakvog prejudiciranja, međutim, uglavnom strana koja ne protumači kontekst i interese velikih sila plati najskuplju cenu."

drugim rijecima;
... strana koja ne "prihvati dobrovolnu predaju" velikih sila plati najskuplju cenu.
A tu nema sta se protumaciti!
ali ono najbitnije je autor "zaboravio" a to jest- da nemacka jos dan danas je okupirana drzava!
zvuci malo nezamisljivo ali to ti je tako.
.... a da se toga nijemci sete ili nezaborave "moraju pogledati" ntv- programa, i to jedno do dva puta nedeljo (gdje se spustaju naci-emisije).
...ovako izgledaju nemacki odnosi!
zeli li srbija ovakve odnose,ili pa ne treba prejudicirati?
Preporuke:
0
0
4 subota, 20 februar 2010 20:12
Goran Jevtović
Nije mi jasno kako i dalje ništa ne učimo iz istorije. Trebali podsećati kako smo prolazili u odnosima sa Nemcima? Nikada oni nejdnu marku a sada euro, nisu ulagali bez proračuna. Kako nas pregaziti, ne samo politički i teritorijalno nego i ekonomski.
Setimo se kako su razbijali bivšu SFRJ ostrašćeno. Setimo se kako su prvi puta posle Drugog sv.rata upotrebili svoju vojsku baš na nama, 1999. godine, na Kosovu. Sa posebnim "zadovoljstvom" su to činili. Kao i kada su među prvima priznavali "nezavisno Kosovo".
Za one koje su zaboravili, stotine miliona maraka su uložili u OVK, od višegodišnje obuke, preko logistike, instruktora, finansiranja "boraca" itd.

Nemojmo biti naivni. Presešće nam sve što nam od njih dolazi. Nikada oni nas nemogu poštovati. Samo onoliko koliko im dozvolimo.
Preporuke:
0
0
5 subota, 20 februar 2010 20:53
Vlada Kanada
Pre nekih 20-30 godina, kada je Kina započela svoj ekonomski razvoj oko 80-90 procenata investicija dolazilo je od prekomorskih kineza. Smatralo se da je najlakše zadobiti poverenje svojih ljudi. Ostali su došli kada su ovi prvi počeli da prave lepe pare. Ekonomska propast Srbije je usporena novcem Srba van Srbije, koji pomažu svoje porodice i familiju u Srbiji (neke da ne bi umrli od gladi) ili ga troše kada dođu da obiđu ono što je od Srbije ostalo. Umesto da se ponižavaju (za političare me nije mnogo briga, ali me je briga za Srbiju) sadašnji srpski režim bi trebao da radi na modelima privlačenja novca Srba van Srbije (naravno ne mislim na modele Miloševića i njegove klike). Ima dosta uspešnih modela, na primer, kanadske poljske kreditne unije (Polish Credit Union), to je banka malih ulagača. Umesto da drže novac kod drugih banaka, poljaci štede novac u ovoj uniji (naravno da postoji i materijalni podsticaj i motivi). Tako skupljen novac (mala suma pomnožena sa malo većim brojem daje vrlo veliki broj) može da se koristi za ekonomski razvoj Srbije (opet, naravno, ne poklanjanjem novca, nego na striktnom poslovnom interesu). Ovako dovođenjem Fijata, pa Nemaca, sutra ko zna koga, kupuje se vreme da se duže ostane na vlasti. Srbija tone sve dublje i dublje dok narodu ne počne da ulazi voda u usta. A onda će sigurno doći do polaganja računa. Svet je postao suviše mali da bi se negde pobeglo, gde vas niko ne poznaje ili ne prepoznaje. Ovo ne treba da zvuči kao maglovita pretnja, nego pre kao vrlo izvesna skora budućnost.
Preporuke:
0
0
6 subota, 20 februar 2010 22:17
INTERPRETATOR
Velika je šteta što autor nije u srpskoj vladi jer je to uistinu zaslužio, pronašavši i peti srpski stup.
Prilikom buduće rekonstrukcije srpske vlade treba zameniti Djelića, koji je već potrošio glasne žice.
U svakom slučaju je NIN dobio pravu kolumnističku zvezdu, a to se mora odraziti i na njegovu čitanost.
Preporuke:
0
0
7 subota, 20 februar 2010 22:30
Pera
Da je tvorac ovog teksta citao Nenadoviceva Pisma iz Nemacke on se ovde nebi projektovao.
Preporuke:
0
0
8 subota, 20 februar 2010 23:01
Jasna Simonovic
Lepo bi bilo kada bi Nemacka bila aksiom za normalizaciju Srbije, ali tako nije...
Tragikomicne institucije u Nemackoj odavno su zatrpale put Nemackoj koja nam je poznata iz vremena normalnih poslovnih odnosa...
Preporuke:
0
0
9 nedelja, 21 februar 2010 00:00
Nebojša Malić
A meni sve padaju na pamet nekadašnji posteri koji pričaju o redu, radu i poretku, upućuju Srbi da uzmu ”pamet u glavu” i pristupe ”evropskoj porodici naroda” i da ”Nemačka ima posla za sve”...
Preporuke:
0
0
10 nedelja, 21 februar 2010 00:41
Milan Cvetojevic
Interesantno je da se u Srbiji jos uvijek trazi neko magicno rjesenje problema. Razni stubovi, saveznici povodci i sta sve ne, a uporno se zaobilazi, po mom misljenju, najglavniji i najocitiji uzrok: nepostojanje nacionalnih elita koje bi mogle ionako zapustenu drzavu i narod da usmjere i vode. Naklapanja o kojekakvim cudotvorcima i trazenje spasa od drugih je jalova strategija koja donosi koristi samo onima koji zele da koji dan duze ostanu na vlasti kako bi nesto od toga ucarili.
Preporuke:
0
0
11 nedelja, 21 februar 2010 07:46
Nemačke Informativne Novine
Ovaj tekst predstavlja najbolji dokaz da se politika NIN-a radikalno promenila. Stari NIN bio je uglavnom skeptičan prema nemačko-evropskoj opciji i uglavnom naklonjen tradicionalnim srpskim saveznicima - Rusima i Francuzima (Le Monde diplomatique), pa i nekim engleskim, američkim i izraelskim prijateljima.
Preporuke:
0
0
12 nedelja, 21 februar 2010 16:55
Memoria
Seti se da se radi po projektu Otto von Habsburg od posle 1918 da će na Balkanu biti mir tek kada Srbija bude od Vranja do Dunava.
Langsam, langsam aber ziher što reko moj komša.
Preporuke:
0
0
13 nedelja, 21 februar 2010 17:37
Radomir Reljic
Zvanicni stav Nemacke je da je KiM vekovna albanska teritorija i da su je Srbi 1912 oteli od Albanaca i prisvojili(ne prisajedinili-povratili)sebi.Njemacki interesi na Balkanu se razlikuju od americkih.Njihov glavni cilj(uvek bio) je povezivanje sa najvecim prijateljem-Turskom i dalje na bliski istok.Ne treba ga vezivati za interese Vatikana,jer se i njegov interes razlikuje od nemackog i americkog.
Jedan od najvecih nemackih investitora u Srbiji je korporacija Waz(kako navodi autor),ali ne zeli da kaze sta je to.Waz je novinarska kuca koja izdaje najvise novina u Nemackoj i puno investira u Srbiji. Pogodite gde?Ja znam za Politiku a verovatno su tu jos mnogi drugi(autor se ne izjasnjava za NIN).Nemacka je zajedno sa SAD,Francuskom ,V.Britanijom i Italijom uputila Jeremicu zvanicnu notu-Da malo o´ladi sa KiM.U mnogo cemu se ne slazem sa autorom.Ciljevi nemacke politike su i od ranije dobro nam poznati.Saradnja da-ali prste dalje od Srbije.
Preporuke:
0
0
14 nedelja, 21 februar 2010 22:30
NIN je postao DUGA
Činjenica je da novi NIN mnogo više liči na nekadašnju DUGU nego na svoje staro izdanje. I to posebno na tekstove koje je u Dugi pisao i rubrike koje je uređivao Dragoš Kalajić. Ovakva germanofilija mogla je da nađe samo u Dugi i u kragujevačkim Pogledima (gde su, inače, pisali Kalajićevi klonovi - Nikola Samardžić, Biljana Srbljanović i Veran Matić).

Neće me iznenaditi ako ovaj novi germanofilski NIN, uskoro počne da glorifikuje palestinske "oslobodioce" koji se bore protiv izraelske "okupacije".

O tempora, o mores...
Preporuke:
0
0
15 ponedeljak, 22 februar 2010 04:00
Neću da budem Švabo!
Jasno je da stari NIN bio prava oaza "bratstva i jedinstva". Gotovo u svakom broju pojavio bi se neki tekst hrvatskih autora - Igora Mandića ili Denisa Kuljiša, zatim Slovenca Žižeka i drugih. Poznato je, međutim, da Druga Srbija već godinama vodi pravi krstaški rat upravo protiv "balkanskog Karla Krausa" (Kuljiša), kao i renesansnog Mandića, dok Žižeka donekle toleriše mada ne može da mu oprosti neke levičarske stavove.

Po svemu sudeći, sa starim NIN-om definitivno je umrla Jugoslavija - kao jedinstven kulturni i jezički prostor. Willkommen in Deutschland!
Preporuke:
0
0
16 ponedeljak, 22 februar 2010 10:53
brm
daj da već jednom zaključimo da smo retardi, da ne možemo sami da se brinemo o sebi, da ne možemo sami da organizujemo svoje odnose, privredu, kulturu..i da se prepustimo mnogobrojnim stranim dobrotvorima koji su nam uvek u istoriji nesebično pomagali...
Preporuke:
0
0
17 ponedeljak, 22 februar 2010 13:50
zvezdarac
Iz teksta treba izvući tačne i poučne činjenice kako je Srbija država u procesu deindustrijalizacije (a nema nikakve druge sem proizvodne perspektive), kao i kako se Nemačka ulaganjima okružila stabilnim državama. Što se ove druge činjenice tiče, dovoljno je utvrditi gde su danas privrede i koliki su dugovi balkanskih i pribaltičkih zemalja (ne graniče se sa Nemačkom i Austrijom), a gde su Poljska, Češka, Slovenija, Slovačka, pa i Mađarska.

Evo još nekoliko činjenica o temi nemačko-srpskih odnosa, koje se ne mogu naći u tekstu.

Sve nemačke države su kroz istoriju bile neprijatelji srpskog naroda i države. Njima je jako teško da istorijski prihvate pobede srpske vojske u Prvom svetskom ratu. Nemačka je najzlasužnija od zapadnih zemalja za tragične jugoslovenske ratove 90-tih godina. Svojim ranim priznavanjem Slovenije i Hrvatske, Nemačka je direktno uticala na izbijanje ozbiljnih sukoba, mudro percipirajući činjenicu da SAD i Britanija u vremenima euforije pada Berlinskog zida ubrzo moraju zauzeti isti stav. U toku rata, nemačke i austrijske banke se pojavljuju sa velikim brojem filijala po gradovima Slovenije, Hrvatske i Federacije BiH, finansirajući šta?

Nemačke i austrijske banke su najviše umešane u proces kreditiranja preduzeća na čitavom Balkanu. Kompletna privreda svih zemalja regiona je trenutno dužna tim bankama. Na ovaj način, Nemačka direktno sprovodi deindustrijalizaciju na Balkanu.

Što se ulaganja u Srbiju tiče, Nemačka je prvenstveno zainteresovana za preuzimanje Telekoma. Svaku mogućnost ulaska u energetski sektor će takođe iskoristiti. Teško je očekivati ozbiljna ulaganja u industriju (male, državno beznačajne investicije kao što je ona u Prokuplju će se zbog neverovatno niske cene rada verovatno nastaviti).

Nemačka nije zainteresovana za NATO. Zbog članstva u NATO-u, Nemačka trpi američke atomske bombe na svojoj teritoriji.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner